חדקונית הדקל האדומה

החידקונית

חדקונית הדקל האדומה (Rhynchophorus ferrugineus Olivier (Coleoptera, Curculionidae, היא חיפושית הנחשבת לאחד המזיקים הקשים של הדקלים. זחלי החדקונית מכרסמים בתוך הגזע ובכתר הדקל וגורמים נזק רב – לרוב עד כדי מות העץ, נפילת כותרות או עצים שלמים וחיסול מטעים, פארקים ושדרות נוי. הבעיה המרכזית עם התמודדות כנגד המזיק היא הקושי בגילוי שלבי נגיעות ראשוניים.

מקורה של החיפושית הוא בדרום-מזרח אסיה, ומשם התפשטה למרבית אזורי גידול התמר ודקלי הנוי בחופי אגן הים התיכון ומקומות נוספים כגון, סין, יפן ולאחרונה גם לחופי ארה"ב. התפשטות החדקונית מתרחשת בעיקר על ידי האדם, בשל העברת חומר צמחי נגוע (חוטרים ודקלי נוי).

בארץ נתגלה המזיק לראשונה במטעי תמר בצפון ים המלח ב- 1999 ורוסן באמצעות לכידה המונית וטיפול כימי, אך חדירת המזיק לנוי שינתה את התמונה באופן מהותי. מאז גילוי עצים נגועים בפארק נהריה באביב 2009 מתפשט המזיק דרומה והגיע כבר לחיפה טבעון ומקומות נוספים. לאחרונה התגלתה נגיעות גם בדרום, באזור גדרות וכרם שלום. עיקר הנזק בשנים האחרונות הוא בנוי בדקל הקנרי. רגישותו הגבוהה של העץ מחד, והיות פגיעת המזיק באזור עירוני מאידך - מציבות בפנינו אתגר לא פשוט. מאות עצים כבר מתו ואלפי חיפושיות נתפסו במלכודות. במקביל החלו להיפגע גם מטעי תמר באזור הבקעה. לכידה לאחרונה גם במסוף אילת לכיוון מצרים מצביעה על שאנחנו תחת התקפת חדקונית מכמה חזיתות.

חשוב לזכור: עץ דקל, הנגוע בחדקונית, עלול לקרוס בגנים ציבוריים או בנתיבי תחבורה, על כל המשתמע מכך. לפיכך, יש חשיבות מרובה להירתמות למאמץ למניעת התפשטות החדקונית.

גודלה של החיפושית הבוגרת כ- 3.5 ס"מ וצבעה חום-אדמדם, אם כי ישנם באוכלוסייה גם פרטים עם כתמים שחורים או שחורים לגמרי. הבוגרים נמשכים להפרשות נדיפות מפצעי דקלים, בעוד הזכרים הניזונים מושכים את הבוגרים משני הזוויגים באמצעות חומר משיכה שהם מפרישים (פרומון התקהלות). לחיפושית הבוגרת טווח תעופה של 1 ק"מ לפחות. לאחר ההזדווגות (שיכולה להיעשות גם בתוך המחילות בעץ) מטילה הנקבה 300-500 ביצים בטווח זמן האורך כחודש וחצי. ההטלה נעשית בקדקודי העצים, ברקמות פצועות או גזומות (כגון חתכי כפות גזומות), בשורשי אוויר לחים, במקומות מסתור שבין חוטר לגזע ואף במחילות בתוך העץ, שנגרמו על ידי החדקונית או על ידי גורמים אחרים. הביצה בוקעת כעבור ימים אחדים.

בעונת הקיץ החמה משך שלב הזחל, המכרסם ויוצר מחילות בתוך גזע העץ ובבסיסי הכפות, הוא כחודשיים, במהלכם מתנשל הזחל מספר פעמים וגדל (לכ-4 ס"מ אורך ומשקל של למעלה מ-4 גרם) עד לשלב התגלמותו. לקראת ההתגלמות יוצר הזחל סביבו פקעת צפופה מסיבי הפונדקאי. התגלמות הזחל נעשית לרוב בתוך המחילות בעץ, אך גם בחוץ, בנקודות המסתור בבסיסי הכפות ואף באדמה צמוד לעץ ונמשכת כ-20 יום. בסיומה הבוגרים נפוצים לעצים אחרים אך לעתים יכול המזיק לקיים מספר דורות בתוך העץ עצמו, מבלי שיצא החוצה.

מרבית חייו חבוי המזיק בעץ ומשך התפתחותו כמו של כל חרק תלויה באופן ישיר בטמפרטורת הסביבה. יחד עם זאת פעילות זחלים רבים ברקמת הדקל בעזרתם של מיקרואורגניזמים נלווים מביאה לתהליכי תסיסה שגורמים להעלאה ניכרת בטמפרטורה בתוך העץ וומשנים את המיקרו-אקלים בסביבת החדקוניות המתפתחות. לשינויים אלה השפעה רבה על מהירות התפתחות המזיק. משך חיי הגולם הוא כשבועיים עד לגיחת החיפושית הבוגרת. בחורף, לעומת זאת, נמשכת התפתחותו חודשים רבים.

החדקונית ידועה כמתמחה במיני דקלים. הדקל הקנרי הוא כנראה רגיש במיוחד לחדקונית, ולאחריו דקל התמר; אולם החדקונית עלולה לתקוף גם דקלי וושינגטוניה ואף דקלים אחרים. לפי הספרות, בין פונדקאיה נמנים גם אגבה וקנה סוכר.

לפעילות האדם תפקיד חשוב ביחס מזיק - דקל. פעילויות גיזום למיניהן הפוצעת את רקמת העץ, משחרות נדיפים מושכים וגם חושפות אזורים זמינים להטלת הנקבות. לרוב אין סימני נזק גלויים בשלבי הנגיעות הראשונים, כאשר הוטלו הביצים והזחלים החלו להתפתח בעץ. סימני הנזק ניכרים בשלבים מאוחרים יחסית. במקרה שהנגיעות היא בחלק התחתון של הגזע, כפי שנצפה לעתים בדקל התמר, וזחלים רבים נוברים בגזע, מופרש מהגזע נוזל בעל ריח רע, המורכב מהפרשות הזחלים והעץ. לעתים ניתן למצוא בפתח המחילה סיבים לעוסים, ואפשר לשמוע את פעילות הכרסום של הזחלים הגדלים בתוך העץ. מאחר והנגיעות לרוב מתפתחת ללא סימנים חיצוניים בנוף העץ או בקטר, עלולים העצים ליפול בפתאומיות.

לעומת זאת, כאשר הנגיעות היא בכתר כמו שלעיתים נצפה בדקל הקנרי ניתן להבחין בכמה סימנים בולטים: אסימטריה בכתר, קריסת הכתר, בהמשך חלה נבילה של כפות ואשכולות, ותוך זמן קצר מתייבש הכתר והעץ מת. משיכה של כפות יבשות תגלה בבסיסן מחילות עם פקעות סיבים, המכילות דרגות שונות של המזיק. בנוסף הכתר עלול להיות מפורר ומלא בפקעות עם זחלים וגלמים עד לעומק של עשרות סנטימטרים. חשוב לדעת, שהתהליך מהיר יחסית ואם לא מטופל, העץ צפוי למות תוך כחודשיים.