חדקונית הדקל האדומה

החדקונית בדקל חמרופס נמוך
2017-01-19

בראשית ינואר 2017 התגלה במשתלת קרן קיימת בגילת דקל חמרופס נמוך נגוע בחדקונית הדקל האדומה.

נמצא עוד מין של דקל הרגיש לחדקונית
2015-10-20

באוקטובר 2015 נתגלו שני דקלי מסוג RAVENEA נגועים באופן קשה בחדקונית הדקל. בשני המיקרים הדקלים ניראו שלמים לגמרי למעט נזילה מנקב קטן או שניים מבסיס אחת הכפות בתחתית הכתר. הצמח נראה ירוק ומשגשג אולם לאחר הסרת הכף נגלה נקב עמוק בגזע. בהמשך תוך כדי בחינת הנקבים נשבר אחד העצים ונגלה ריקבון וזחלים רבים וגדולים נוברים בו. בחינת הכתר של אותו עץ העלתה שהלולב היה קטן ומנוון מה שתאם את הממצא שלב הדקל היה פגוע באופן קשה על ידי החדקונית.

עבודה כלכלית על חדקונית הדקל האדומה
2015-06-18

העבודה מתבססת על מידע שנאסף משמעון ביטון מנהל תחום הגנת הצומח שה"מ, חיים אורן רפרנט ארצי לתמרים שה"מ, ואביגיל הלר מנהלת תחום הנדסת הצומח שה"מ. המידע מתבסס על מה שידוע כיום. נושא המזיקים הוא נושא דינמי המשתנה על פני הזמן.

החידקונית פוגעת בכתר התמר
2015-01-06

חדקונית הדקל נפוצה כיום כמעט בכל הארץ, ופוגעת במיני שונים של דקלים כאשר הרגיש במיוחד הוא הדקל הקנרי.

בסיציליה נהרגה אשה כתוצאה מנפילת דקל נגוע בחדקונית
2014-11-06

אשה נהרגה בקטניה שבסיציליה מנפילת דקל שהוכרע על ידי רוח חזקה. העץ נבדק על ידי שותף המחקר פומפאו ונמצא נגוע בחדקונית בערך במרכז הגזע. לא נראו סימנים חיצוניים.

כתבו עלינו
2014-02-10

אויבת הדקלים: החדקונית האדומה
מזה 4 שנים שנאבקים מגדלי עצי התמר בארץ באויב מר ואכזר - החדקונית האדומה. החרק, שהגיע אלינו מהמזרח הרחוק, מטיל את ביציו בתוך העצים, וזחליו אוכלים אותם מבפנים. כעת מנסים החקלאים והגננים להתמודד מול החדקונית, בינתיים בחוסר אונים

טיפול באמצעות הזרקה לגזע או ניתוח העץ
2013-11-09

במסגרת פרויקט המחקר של האיחוד האירופי הזמנו את נציגי חברת Endoterapia Vegetal מספרד לבחון טיפול בהזרקת חומרי הדברה לגזע העץ באמצעות מכשור שפותח על ידם.

עצים נגועים קורסים באיזור הכנרת ובבקעת הירדן
2013-11-07

כ-20 עצים נגועים התגלו בחודשים האחרונים מסביב לכנרת ובבקעת הירדן. לדאבוננו, אנו מעריכים שמספר גבוה יותר של עצי תמר נגועים נוספים מפוזרים במטעים.

החדקונית מתקדמת ללא מעצורים
2013-10-23

החדקונית מתקדמת מצפון, דרום וממזרח אל עבר מרכז שפלת החוף ומכלה בדרכה עצי דקל, בעיקר קנרי אך גם עצי תמר וושינגטוניה ואין מניעה שמיני דקל אחרים יפגעו גם כן.

ליקוט מידע על נגיעות החדקונית
2013-09-10

הקמנו מאגר מידע מרחבי שאוגר נתונים על מיקום עצי הדקל בארץ ועל נגיעותם בחדקונית. פותח דף אינטרנט שניתן לפתוח בכל טלפון "חכם" (שמכיל פונקציית GPS וגלישה באינטרנט), שמאפשר לכל אחד להזין נתונים למערכת.

חישה תרמית
2013-07-15

במסגרת הפרוייקט נבחנת האפשרות לאיתור עצים נגועים בחידקונית באמצעות חישה מרחוק של טמפרטורת הנוף. הנושא הוצג בכינוס האגודה הישראלית להנדסה חקלאית ב 23 במאי 2013 בקמפוס מנהל המחקר החקלאי ובכנס האגודה הגיאוגרפית הישראלית, דצמבר 2012, באוניברסיטת בןגוריון בנגב.

טיפולי מניעה
2013-01-01

הטיפול בחדקונית מתבסס על טיפולי עצים בתכשירי הדברה ועל לכידה המונית במלכודות נדיפים, הכוללות פרומון, תערובת צמחית תוססת ותכשירים כימיים מתאימים. חשוב להתאים את הטיפול לסוג העץ הנפגע ולאזור (חקלאי/עירוני)

הדקל הקנרי שטופל על ידי דר'' דימיטריוס קונטודימס מתאושש.

במסגרת סדנת הפרוייקט האירופי Palm Protect הדגים דימיטריוס קונטודימס מהמכון הפיטופתולוגי בניקאי שביוון את שיטתו לטיפול בהסרת הנגיעות מדקל נגוע. ההדגמה נערכה על עץ נגוע בכניסה לאמנון.

כלוב החידקוניות
2012-07-01

בחוות עדן- מו"פ בית שאן הוקם מתקן לחקר חדקונית הדקל. במימון יק"א.